Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wyniki I Regionalnego Przeglądu Teatrów Obrzędowych

Utworzono dnia 19.11.2017
Czcionka:

Grupy teatrów obrzędowych z terenu Mazowsza i Podlasia przyjechały do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, by wziąć udział w I Regionalnym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych. Jego pomysłodawcą jest dyrektor placówki – Łukasz A. Wawryniuk.

Spośród 12 zgłoszonych spektakli, ostatecznie zostało wystawionych 9 z nich. – Zespoły pokazywały jak dawniej wyglądały na wsi wykopki, swatanie, ślub, chrzciny, śródpoście czy kiszenie kapusty. Przedstawiły też dawne metody leczenia, zaczynając od poznania ziół, na zamawianiu uroków kończąc – informuje prof. ndzw. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, przewodnicząca komisji konkursowej. Wraz z nią spektakle obrzędowe oceniali także dr hab. Tomasz Rokosz oraz Paweł Warowny. Komisja przy ocenie występów brała pod uwagę nawiązanie do tradycji ludowej Mazowsza i Podlasia, wierność tradycji regionalnej, wartości artystyczne i poznawcze prezentowanych spektakli oraz widowisk i ogólny wyraz artystyczny. Pierwsze miejsce zajął Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy PELAGIA z Leopoldowa za spektakl Truś, truś warkocku. Drugie miejsce (ex aequo) zdobył zespół ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej za spektakl Krzciny u Maciejów oraz zespół RUMENOK z Hołowna za spektakl Szeptucha. Jury przyznało także dwa III miejsca. Trafiły one do grupy LEWKOWIANIE z Dokudowa (spektakl:  Jaki zasiew taki plon, czyli lecą paździory) oraz do Grupy Teatru Obrzędowego PODLASIANKI z Mordów (spektakl: Swaty). Wyróżnienie otrzymała Grupa Teatralna TU I TERAZ z Drelowa za spektakl Środopoście. Zwycięzcy oprócz statuetek i dyplomów otrzymali nagrody finansowe o łącznej wartości 2500 zł. - Wszystkie spektakle zostały nagrane i już niebawem zostanie wydana płyta z występami wszystkich grup uczestniczących w naszym przeglądzie – informuje Łukasz A. Wawryniuk, autor i koordynator projektu "Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia", w ramach którego odbył się przegląd.

Przegląd był adresowany do amatorskich grup teatralnych, które przygotowują spektakle obrzędowe w oparciu o tradycje ludowe z terenu Mazowsza i Podlasia.  – Zorganizowaliśmy przegląd, aby stworzyć możliwość do prezentacji i oceny aktualnego stanu amatorskiego ruchu teatralnego w środowisku wiejskim, aby promować i popularyzować wiejskie grupy teatrów obrzędowych, zachować od zapomnienia i ochronić tradycję, zwyczaje i wierzenia ludowe z terenu wsi Mazowsza i Podlasia. Chcieliśmy także stworzyć możliwość wymiany doświadczeń oraz budowania więzi regionalnych przez kształtowanie przywiązania do „małej ojczyzny” – wylicza Ł. Wawryniuk. Przegląd odbył się w ramach projektu Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.

O teatrach obrzędowych w Mordach czytaj także na: podlasie24.pl, zyciesiedleckie.pl, ifp.uph.edu.pl oraz w: "Życie Siedleckie" nr 48/2017.
Oglądaj także fotorelację na: zyciesiedleckie.pl.

 

I Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych

Utworzono dnia 24.11.2017, 20:21

I Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych (19 listopada 2017 r.) - fot. M-GOK Mordy. Przegląd odbył się w ramach projektu "Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Autor i koordynator projektu: Łukasz A. Wawryniuk

 

ZAŁĄCZNIKI:

Protokół

Utworzono dnia 19.11.2017, 18:57

Protokół z I Regionalnego Przeglądu Teatrów Obrzędowych

Uwaga!

Dnia 21 lutego M-GOK czynny od godz. 12.00. Za powstałe utrudnienia serdecznie przepraszamy.


 

Ruszyły zajęcia sekcji, grup i zespołów w roku kulturalno-oświatowym 2017/2018. Szczegóły tutaj oraz w zakładce OGŁOSZENIASPONSOR XVIII EDYCJI FESTYNU SŁONECZNE LATO
 

 


33 zgłoszenia z 6 powiatów, 15 patronów medialnych, 7 Patronów Honorowych, w tym Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Tak w skrócie wyglądają liczby dotyczące X Festiwalu Piosenki Europejskiej.
 


 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 72

W poprzednim tygodniu: 166

W tym miesiącu: 494

W poprzednim miesiącu: 1157

Wszystkich: 36892