Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Naukowo i ludowo w M-GOK-u

Utworzono dnia 28.09.2017
Czcionka:

Badacze i pasjonaci ludowej kultury, literatury i języka Mazowsza i Podlasia spotkali się podczas ogólnopolskiego interdyscyplinarnego seminarium naukowe pt. „Kultura, język i literatura ludowa Mazowsza i Podlasia – dawniej i dziś”. Odbyło się ono 22 września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach w ramach projektu ministerialnego "Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia" we współorganizacji z Instytutem Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Seminarium otworzyli i poprowadzili mgr Łukasz A. Wawryniuk – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, autor i koordynator projektu"Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia" oraz prof. nzw. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Wśród występujących znalazły się osoby m. in. z ośrodków badawczych z Warszawy, Lublina oraz Siedlec, a także z KGW ze Starej Kornicy.

- Podczas seminarium zastanawialiśmy się wspólnie nad spuścizną kultur tradycyjnych Mazowsza i Podlasia, przekształceniami i przemianami poszczególnych ich elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania– informuje Łukasz A. Wawryniuk. Wśród zgłoszonych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące podlaskiej obrzędowości weselnej, wieńca w strukturze obrzędowości żniwnej na terenie wschodniego Mazowsza i południowego Podlasia, tkactwa na Podlasiu czy obyczajów i zwyczajów związanych ze śmiercią i pogrzebem na południowym Mazowszu. - Poruszone zostały także aspekty zróżnicowania gwar Mazowsza i Podlasia, a także gwary Mińska Mazowieckiego i okolic. Z zakresu literatury ludowej uwaga została skupiona wokół postaci Ireny Ostaszyk– dodaje prof. Beata Walęciuk-Dejneka.

Seminarium i wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Patronat medialny nad seminarium sprawowali: "Tygodnik Siedlecki", "Echo Katolickie" i "Życie Siedleckie".

O semianrium naukowym w Mordach czytaj także na: tygodniksiedlecki.com, zyciesiedleckie.pl, podlasie24.pl, uph.edu.pl, ifp.uph.edu.pl.


Seminarium otworzyli i poprowadzili mgr Łukasz A. Wawryniuk – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach, autor i koordynator projektu"Bliżej kultury ludowej Mazowsza i Podlasia" oraz prof. nzw. dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

 

Ogólnopolskie interdyscyplinarne seminarium naukowe "Kultura, język i literatura ludowa Mazowsza i Podlasia - dawniej i dziś"

Utworzono dnia 07.10.2017, 15:31

Ogólnopolskie interdyscyplinarne seminarium naukowe "Kultura, język i literatura ludowa Mazowsza i Podlasia - dawniej i dziś" (22 września 2017 r.) - fot. M-GOK Mordy

Uwaga!

 


 

Ruszyły zajęcia sekcji, grup i zespołów w roku kulturalno-oświatowym 2017/2018. Szczegóły tutaj oraz w zakładce OGŁOSZENIASPONSOR XIX EDYCJI FESTYNU SŁONECZNE LATO
 

 


22 zgłoszenia z 2 województw, 16 patronów medialnych, 5 Patronów Honorowych. Tak w skrócie wyglądają liczby dotyczące XI Festiwalu Piosenki Europejskiej.
 


 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 29

W poprzednim tygodniu: 151

W tym miesiącu: 354

W poprzednim miesiącu: 810

Wszystkich: 39942